Luni, 09 Decembrie 2019
Constanţa, 4-12° C Cer în general noros | alte locaţii
Curs valutar
€ 4.7505 $ 4.3479
Căutam colaboratori

Căutam colaboratori!

Și tu poți fi reporter pe 101știri.ro. Trimite-ne ce ai auzit sau văzut interesant, foto, text sau video ori scrie un articol, două, zece și poți să fii reporter pentru o zi. Sau de ce nu... chiar mai mult! Aviz studenților la Jurnalism și tuturor celor care au ceva de spus. Contactați-ne pe office@101stiri.ro

GRAND PRIX „CRYSTAL SWAN” PENTRU ELEVII SECȚIEI COREGRAFIE A COLEGIULUI DE ARTE „REGINA MARIA”

Articol publicat Joi, 11 Aprilie 2019

de 101stiri.ro (admin@101stiri.ro)

în Hot news, Culturale

Elevii secției de coregrafie a Colegiului Național de Arte „Regina Maria” s-au întors cu un impresionant palmares de la CONCURSUL INTERNAȚIONAL DE DANS CLASIC ȘI CONTEMPORAN – „LEBĂDA DE CRISTAL”, care s-a desfășurat la București, în perioada 4-7 aprilie 2019. 

Iată cine sunt câștigătorii:

  • Premiul I și Premiul II, dans clasic, Petrovici Dalia cls.aV-a, Premiul I, dans clasic Negoi Alessia cls.a VII-a, Premiul III și Mențiune dans clasic Busuioc Bianca cls.a IX-a, Premiul II și Mențiune, dans clasic Luca Edis cls a IX-a, Premiul I și Premiul II, dans clasic, Merdicos Marius cls.a IX, Premiul I dans contemporan Merdicos Marius cls.a IX, Premiul I și Premiul I, dans clasic Ramazan Iasmin cls.a IX-a, Premiul I și Premiul III dans clasic, Caraivan Mara cls.a X-a, Premiul I și Premiul III dans clasic, Hindaoui Sarah cls.a X-a, Premiul I dans contemporan Hindaoui Sarah cls.a X, Premiul I și Premiul I dans clasic, Popa Justin cls.a X-a, Premiul II dans contemporan Popa Justin cls.a X,  Premiul I și Premiul III, dans clasic, Sorescu Alina cls.a XI, Premiul II și Premiul III, dans clasic, Petrovici Crina pregătirea și coregrafia prof. Carmen Chilea.
  • Premiul Special pentru cea mai bună interpretare masculină: Țențu Vlad cls. a XI, Trofeul secțiunii dans clasic, Premiul I și Premiul I dans clasic,Țențu Vlad, Premiul II dans contemporan, Țențu Vlad cls.a XI, Premiul II dans lyrical Pleșca Raluca cls.a X, Premiul III dans contemporan Nicoară Daria cls a X-a, Mențiune dans contemporan Maioru Diana cls a X-a, Premiul I solo open Tamaș Georgiana cls.a X-a, Premiul II dans de caracter, Mocanu Alexia cls aVIII-a, Premiul II dans lyrical Lungu Diana cls.a VII-a, Premiul III dans lyrical Abdulhai Alessia, pregătirea și coregrafia prof. Delia Boeru.
  • Premiul I dans lyrical - Negoi Alessia, cls.a VII-a, Premiul I dans lyrical - Caraivan Mara, cls.a X-a, Premiul II dans lyrical - Hindaoui Sarah, cls.a X-a, Mențiune dans contemporan - Silco Dana, cls.a IX și Premiul I duo contemporan - Coteanu Francesca și Merdicos Marius, cls.a IX-a, pregătirea și coregrafia Roxana Xenis-Oprea.
  • Trofeul secțiunii dans lyrical Petrică Cristina cls.a X-a, Premiul II dans contemporan Petrică Cristina cls.a X, Mențiune dans clasic Rață Bianca cls.a X-a, Mențiune dans de carcter Rață Bianca cls.a X-a, Premiul II solo open Rață Bianca cls.a X-a, Mențiune dans contemporan Coman Maria cls.a V-a, Premiul III dans lyrical Mutalap Demira cls.a V-a, Premiul II dans de caracter Colioglu Isabel, Coman Sara, Cuzmin Sofia, Dobroiu Andra, Gavari Oana, Mateiciuc Nadia, Mutalap Demira, Puricel Sara, Radu Teodora, Tătaru Isabela, Stângaciu Lavinia, Skulstad Ariana cls.a V-a, Premiul II dans contemporan caracter Colioglu Isabel, Coman Sara, Cuzmin Sofia, Dobroiu Andra, Gavari Oana, Mateiciuc Nadia, Mutalap Demira, Puricel Sara, Radu Teodora, Tătaru Isabela, Stângaciu Lavinia, Skulstad Ariana cls.a V-a, Premiul III duo dans clasic Abdulhai Alessia cls.a VII și Tudorică Răzvan cls.a X-a pregătirea și coregrafia Silvia Mitroi.
  • Premiul II ansamblu dans clasic: Abdulhai Alessia, Budur Bianca, Lungu Diana, Negoi Alessia, Milea Iris, Vaida Ana Maria, Bota Roberta, Giurgea Nicoleta cls.a VII, Premiul II quartet dans clasic: Budur Bianca, Lungu Diana, Milea Iris, Negoi Alessia cls.a VII-a, Premiul II duo dans clasic: Abdulhai Alessia și Lungu Diana cls.a VII-a, Premiul III și Mențiune dans clasic Abdulhai Alessia cls.a VII-a, Premiul III și Mențiune Lungu Diana cls.a VII-a, Mențiune și Mențiune Budur Bianca, Premiul III și Mențiune Nicoară Daria pregătirea și coregrafia prof. Mariana Baran.
  • Premiul I duo dans contemporan Pintilie Paula și Sofica Ioana cls. a XI-a, Premiul II dans contemporan Enache Diana cls.a IX-a, și Mențiune Pintilie Paula dans contemporan cls.a XI-a, pregătirea și coregrafia Bianca Manta.
  • Premiul II solo lyrical Coteanu Francesca cls.a IX-a, Premiul II grup dans contemporan Grigore Ștefania, David Diana, Badea Antonia, Ion Liana, Joe Maia, Florea Daria, Dașoveanu Maria, Ioniță Georgiana, Neacșu Alexandra, Dămășaru Angelina, Popescu Daria cls.a VI-a, Premiul III dans contemporan David Diana cls.a VI-a și Mențiune dans contemporan Dașoveanu Maria cls.a VI-a pregătirea și coregrafia Angelica Mihale.
  • Premiul I duo lyrical Sorescu Alina și Țențu Vlad cls.a XI-a, Premiul III și Mențiune Petrovici Dalia cls.a VI-a, și Mențiune Petrovici Crina, cls. a XII-a, pregătirea și coregrafia Aliss Tarcea.

Profesorii coordonatori Carmen Chilea, Delia Boeru, Roxana Xenis-Oprea, Silvia Mitroi, Mariana Baran, Bianca Manta, Angelica Mihale și Aliss Tarcea au fost răsplătiți cu DIPLOMĂ DE EXCELENȚĂ.